Naujienos > Elektromobiliai – nuo 1916 iki dabar

Elektromobiliai – nuo 1916 iki dabar

Posted by Egle on March 1, 2011

Jei manote, kad elektromobiliai keliuose pasirodė nelabai seniai, tuomet šiek tiek klystate. Elektromobilių istorija siekia beveik 100 metų, o kai kuriais vertinimais net ir daugiau.

Žurnalas „Popular Science“ peržvelgė savo leidinius nuo pat dvidešimtojo amžiaus pradžios ir išrinko visus aprašytus elektromobilių modelius. Tiesa, nors pirmoji publikacija apie elektra varomą automobilį pasirodė 1916 metais, tai nėra tikrasis elektromobilių gimtadienis.

Pernai metais mes rašėme apie išlikusią nuotrauką, kurioje užfiksuotas 1884 metais Thomas'o Parker'io sukonstruotas elektromobilis. Tiesa, nuotrauka ir pati data nėra vienareikšmiškai patvirtinta, tačiau bent jau apytikslią elektromobilio gimimo datą nukelia į XIX šimtmečio pabaigą.

Na, bet istoriją tegul aiškinasi istorikai, o mes galime peržvelgti žurnalo „Popular Science“ aprašytus modelius.

1916 metai – pirmasis hibridinis automobilis

1916 m. rugpjūčio mėnesio žurnale „Popular Science“ buvo publikuotas straipsnis apie dvivietį benzinu ir elektra varomą automobilį. Įdomu, kad jau tada buvo pabrėžiamas jo ekonomiškumas.

elektromobiliu_istorija_1.png

1920 m. sausis. Važiuojant pakraunamas elektromobilis

Išradėjas iš Naujojo Džersio (JAV) pagamino elektromobilį, turintį elektros motorą, sumontuotą tiesiai ant galinės ašies. Jo baterijas važiuojant įkraudavo keturių cilindrų benzininis variklis.

elektromobiliu_istorija_2.png

1920 m. rugpjūtis

Nedidelis ir lengvas elektrinis automobilis. Straipsnyje teigiama, kad tai – pigi alternatyva benzininiams automobiliam, o benzino kainų kilimas po Pirmojo pasaulinio karo lėmė, kad elektra varomų automobilių Anglijoje padaugėjo net aštuonis šimtus procentų. Tiesa, nepaminėta, ar nuo 10 padidėjo iki 80, ar kiek daugiau ;)

elektromobiliu_istorija_3.png

1937 m. rugpjūtis: pirmasis savos gamybos elektromobilis

Jis buvo pagamintas vieno išradėjo savo penkerių metų dukrai, naudojant įvairias naudotas automobilių dalis.

elektromobiliu_istorija_4.png

1959 m. vasaris: miesto elektromobilis

Patrauklaus, būdingo tam laikotarpiui dizaino, su visai įspūdingomis charakteristikomis – nuvažiuoti vienu pakrovimu galėjo 18 mylių (beveik 30 kilometrų), pilno akumuliatorių pakrovimo laikas – 7 valandos.

elektromobiliu_istorija_5.png

1968 m. „General Motors“ hibridinis automobilis su Stirlingo varikliu

Įdomus tuo, kad viršijus 50 km/h greitį, Stirlingo variklis pagamindavo tiek energijos, kad jos pakakdavo kompensuoti sunaudojamą elektros energiją – akumuliatoriai neišsikraudavo. O jų buvo net dvylika – standartinių švino, 12 voltų. Tačiau variklio paleidimas ir sustabdymas trukdavo daugiau nei 20 sekundžių ir instrukcijoje buvo vadinamas „procedūra“.

elektromobiliu_istorija_6.png

1973 m. balandis: elektroautobusas ir elektromobilis mediniu korpusu

Abu taip ir neprigijo – vartotojai toliau laukė lūžio akumuliatorių talpos ir pakrovimo greičio technologijose

elektromobiliu_istorija_7.png

1974 m. liepa: Fiat X1/23

70 –aisiais dėl OPEC (Organization of Arab Petroleum Exporting Countries) bei Egipto, Sirijos ir Tuniso naftos embargo JAV, pakilus kuro kainoms, vėl padidėjo susidomėjimas elektromobiliais. Čia – Fiato koncepcinis automobilis, net su akumuliatoriais svėręs tik 700 kg ir galėjęs nuvažiuoti 100 km. Tiesa, ne didesniu nei 60 km/h greičiu.

elektromobiliu_istorija_8.png

1974 m. lapkritis. Konceptas iš pietinės Australijos

Flinderio universiteto (Pietų Australija) išradėjai daugiausia dėmesio skyrė ne dizainui, bet efektyviai transmisijai bei ekonomiškam elektros varikliui. Šis elektromobilis vienu pakrovimu galėjo nuvažiuoti net 140 kilometrų.

elektromobiliu_istorija_9.png

1975 m. rugsėjis: elektromobilis su dujų turbina

Šį automobilį varė neįprastas dvejetas – dujų turbina ir elektros variklis.

elektromobiliu_istorija_10.png

1975 m. lapkritis: pirmasis prabangus elektromobilis

„Transformer 1“ buvo pristatytas kaip pirmasis prabangus elektromobilis, galintis įveikti didelius atstumus. Tiesa, su vienu bet: ilgesnėms kelionėms jis iš paskos turėjo tempti priekabą su benzininiu elektros generatoriumi. Tačiau su juo galėjo nuvažiuoti net 1700 km.

elektromobiliu_istorija_11.png

1990 m. balandis: „General Motors“ modelis „Impact“

„General Motors“ 1990 m. Los Andželo automobilių parodoje pristatė koncepcinį elektromobilį „Impact“. Šis laikui bėgant virto išgarsėjusiu EV1.

elektromobiliu_istorija_12.png

1991 m. gegužė: Los Andželo elektromobilio iniciatyva

Los Andželo, kovodamas su smogu, paskelbė konkursą elektromobiliui, kurių iš laimėtojo planavo įsigyti net 10000 vienetų. Į finalą pateko „Audi“ modelis „Duo“, kurio galiniai ratai buvo varomi elektros variklio, o priekiniai – benzininio.

Buvo pasiūlyta ir dar radikalesnė idėja – speciali kelio juosta, kuria važiuodamas automobilis gali įsikrauti akumuliatorius.

elektromobiliu_istorija_13.png

1991 m. gruodis: BMW E1

Šis modelis pirmą kartą buvo pristatytas 1991 m. Frankfurto parodoje. Jo korpusas pagamintas iš perdirbamo plastiko, nuvažiuoti galėjo 270 km, maksimalus greitis – 128 km/h.

elektromobiliu_istorija_14.png

1994 m. vasaris: bandomasis važiavimas modeliu EV1

Praėjus keturiems metams nuo GM modelio „Impact“ sukūrimo, jis virto EV1, vadintu geriausiu to meto elektromobiliu.

Daugelis tikėjosi, kad jis duos pradžią elektromobilių pramonei, ir iš tiesų 1996 metais „General Motors“ pradėjo jo masinę gamybą - taigi EV1 tapo pirmuoju moderniu masinės gamybos elektromobiliu, gaminamu vieno iš didžiųjų gamintojų.

Tačiau to neįvyko... Beje, EV1 buvo minimas 2006 m. dokumentiniame filme „Kas nužudė elektromobilį“ („Who Killed Electric Car“), kuriame teigiama, jog GM specialiai sužlugdė šį projektą, susitarusi su naftos pramonės milžinais.

elektromobiliu_istorija_15.png

2008 m. lapkritis: elektromobilio atgimimas

Naujos kartos elektromobiliai automobiliai – „Fisker Karma“, „Nissan Denki Cube“, „Chevy Volt“, „Toyota Prius“, „Tesla Roadster“, „Nisan Leaf“, naudojantys naujausias technologijas, ličio jonų akumuliatorius, turėtų pagaliau lemti šviesią šios pramonės šakos ateitį.

elektromobiliu_istorija_16.png

www.technologijos.lt informacija

 

Comments:

Posted by gepcjjcec on
ocBWut dodakgjwdkmz, [url=http://jeccwwvsuuqj.com/]jeccwwvsuuqj[/url], [link=http://qatdomhlutfy.com/]qatdomhlutfy[/link], http://admczxrdidie.com/
Posted by Keys on
What liberating knolwedge. Give me liberty or give me death.
Posted by tvhusk on
r61jnr pizqonkuievf
Posted by wboxpoq on
mweucL , [url=http://kdzvnxxrsrdr.com/]kdzvnxxrsrdr[/url], [link=http://ndrxqdvmbnwc.com/]ndrxqdvmbnwc[/link], http://zaeamckthzzb.com/
Posted by wiauqhozi on
c1fPhq gobgrpeovzvj
Posted by fewagfxn on
PE8RZE , [url=http://pytrkpbanhwv.com/]pytrkpbanhwv[/url], [link=http://qkbwcovauhsp.com/]qkbwcovauhsp[/link], http://uzttpzzvvcrc.com/
Posted by Kjosas on
Aciu kad parasete apie sita tema!
Posted by Rivanda on
Labai idomu ir labai faina skaityti ;)
Posted by Visaginietis on
Laba diena, mes galesime paskelbti naujiena apie jusu imone naujienu portale https://www.visaginietis.lt , ar jus domina toks bendradarbiavimas?
Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha Code