Naujienos > Norvegai atsiriboja nuo vidaus degimo

Norvegai atsiriboja nuo vidaus degimo

Posted by Egle on July 17, 2016

el_527_x_275.jpg

Norvegija - šalis, galinti pasigirti vienos didžiausių pasaulyje naftos eksportuotojų titulu - tapo dar viena valstybe, planuojančia netolimoje ateityje uždrausti automobilius su tradiciniais vidaus degimo varikliais.

Keturios valdančiosios Norvegijos partijos susitarė dėl įstatymo projekto, kuriuo numatyta šalyje uždrausti benzinu ir dyzeliniu kuru varomą transportą. Jei projektui bus pritarta parlamente, draudimas įsigaliotų jau 2025 metais.

Kol kas neaišku, koks likimas tokiu atveju lauktų hibridinių automobilių, mat jie taip pat turi benzininius (dažniausiai) motorus.

Šiuo metu Norvegija yra viena pirmaujančių pasaulyje valstybių pagal parduodamų elektromobilių skaičių. Dar 2008-aisiais ji tapo pirmąja šalimi Europoje, ėmusia "elektrifikuoti" visą automobilių parką. Elektromobilių pirkėjams buvo atšauktas pridėtinės vertės mokestis (PVM) ir daugybė kitų su transportu bei naudojimusi keliais susijusių mokesčių, bendrai siekiančių net iki 50 proc. naujo automobilio kainos.

Lengvatų sąrašas iki šiol yra kone didžiausias pasaulyje - elektra varomų transporto priemonių savininkams galima važinėti atskiromis eismo juostomis, nemokamai naudotis keltais ir mokamais keliais, tiltais bei tuneliais, nemokamai stovėti miestuose ir krautis baterijas.

Tad nenuostabu, kad išryškėjo ir neigiamos lengvatų pasekmės - visuomeninio transporto juostose ėmėrastis "žaliųjų" mašinų kamščiai, o biudžete - trūkti lėšų, iš kurių formuojamas kelių statybos ir priežiūros krepšelis.

To pasekmė - dar pernai paviešinta idėja palaipsniui nutraukti lengvatų elektromobilių savininkams teikimą. Siūloma nuo 2017 metų apmokestinti elektromobilių savininkus puse įprasto transporto mokesčio, o po 2020-ųjų jį suvienodinti su mokesčiu, kokį moka visi kiti automobilininkai. Reikės mokėti ir PVM, tiesa, jis iš dalies bus kompensuotas tiksline subsidija.

Kita vertus, šie du projektai - dėl vidaus degimo variklių uždraudimo ir dėl subsidijų elektromobilių pirkėjams - vienas kitams neprieštarauja. Juk jei nebeleisi žmogui važinėti benzininiu ar dyzeliniu automobiliu, jis tiesiog bus priverstas pirkti varomą elektra. O norvegai, žinia, įstatytams yra paklusnūs.

Elektromobiliai Norvegijoje sudaro 24 proc. visų naujų parduodamų automobilių skaičiaus.

Pirmieji iš europiečių dar pavasarį apie planus nuo tų pačių 2025-ųjų šalyje uždrausti automobilius su vidaus degimo motorais pranešė olandai. Projektui jau pritarė Žemutinių rūmų nariai. Vis dėlto benzino ar dyzelino kvapas Nyderlanduose nedingtų - būtų uždrausta tik pardavinėti naujas tokias mašinas, senos gatvėse liktų.

Vokiečiai irgi turi panašių minčių, tačiau jie į tą reikalą žiūri realiau - kalbama apie 2050 metus. Tiesa, gerokai anksčiau, galbūt net šiais metais, Vokietijoje gali būti uždrausti dyzeliniai modeliai, neatitinkantys "Euro 6" standarto, numatančio ne didesnę nei 80 g/km azoto oksido (NOx) normą. Žinia, šis standartas privalomas visiems naujiems automobiliams, pagamintiems po 2015 metų.

O Paryžius su taršiu transportu nutarė kovoti savarankiškai - nuo liepos 1 dienos įvažiuoti į Prancūzijos sostinės centrą uždrausta visiems automobiliams, užregistruotiems iki 1997 metų, ir motociklams, pagamintiems iki 2000 metų.

Nuo 8 iki 20 val. galiojantis draudimas taikomas automobiliams su benzininiais ir dyzeliniais varikliais, taip pat lengvoms komercinėms transporto priemonėms (kurių masė nesiekia 3,5 tonos). Bauda - 35 eurai, nuo kitų metų ji padidės iki 68 eurų.

www.ve.lt informacija

 

Comments:

Posted by DannyLip on
Attention Required! | Cloudflare
Cloudflare!
Posted by TimothySpant on
301 Moved Permanently
More info...
Posted by Kjosas on
Aciu, jusu informacija bus labai naudinga musu Kauno studentams https://www.kjosas.lt/geriausi-lietuvos-universitetai-kur-galima-sportuoti/
Posted by Rivanda on
Labai idomu ir labai faina skaityti ;)
Posted by Visaginietis on
Sveiki, mes su malonumu norime paskelbti apie jusu imone musu naujienu portale https://www.visaginietis.lt . Ar jus domina benradarbiavimas? Aciu
Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha Code